Silindir Sayılarına Göre Motor Seçimi

Silindir Nedir ?

Silindir hacmi araç satın alırken en çok dikkat edilen konulardan biridir. İkinci el araba ya da sıfır kilometre araba alırken silindir hacmi dikkate alınır. Aracın performansına direkt etki eden silindir hacmi yakıt tüketimini de belirleyen etmenlerden biridir. Silindirlerin içinde bulunan pistonları ileri geri hareketi motorun çalışmasını sağlayan enerjiyi oluşturur.

Sayılara Göre Sınıflandırma ve Silindirlerin Düzenlenmesi

Otomobil motorlarında bir, iki, üç dört, altı, sekiz, on iki ve on altı silindir bulunabilir. Scooter, motosikletlerde bir silindirli motor kullanılmaktadır. İki silindirli motor, traktörlerde kullanılır. Dört ve altı silindirli motorlar arabalarda, ciplerde, otobüslerde ve kamyonlarda kullanılır.

Silindirler çeşitli şekillerde dikey, yatay, üst üste (sıralı), iki sıra halinde veya açılı (V tipi) ayarlanmış iki sıra halinde, iki sıra halinde birbirine yassı (yassı veya krep) veya konuşmacı şeklinde düzenlenebilir. bir tekerlek üzerinde (radyal).

1. Tek Silindirli Motor

Tek silindirli motorlar genellikle scooter ve motosikletler gibi hafif araçlar için kullanılır. Tek silindirli motorun maksimum ebadı yaklaşık 250-300 cc ile sınırlandırılmıştır. Daha yüksek motor ebadı, tek silindirli motordaki daha yüksek dengesizlik kuvvetleri nedeniyle ağır motorlar gerektirir.

tek silindirli motor

Bir silindirde, krank milinin iki devirde bir güç darbesi vardır. Böylece, pistonların dört vuruşundan, güç bir vuruşta verilir ve kalan pistonların vuruşlarında güç, hareketli parçaların sürtünme direncinin üstesinden gelmek için tüketilir. Bir döngü sırasındaki tork dağılımı düzensizdir ve kaba çalışma ve titreşimlere neden olur.

Ağırlıkları dengelemek için çalışma parçası olmayan tek bir piston ve bir bağlantı kolu bulunduğundan, tek silindirli motorun mekanik dengesi yoktur. Bununla birlikte, motor krank miline takılı karşı ağırlık kullanılarak ve ayrıca momentumu nispeten sabit bir hareket üretecek kadar ağır bir volan kullanılarak dengelenir.

Motor devrindeki dalgalanmalar, bir silindirli motorun en iyi tasarımlarında bile titreşime neden olur. Bu nedenle bir silindirli motor, motorlu taşıtlarda kullanım için istenmez.

2. İki Silindirli Motor.

İki silindirli motor çoğunlukla traktörlerde kullanılır. Ayrıca küçük bir Alman otomobilinde ve Hollanda otomobilinin DAF’ında da kullanılırlar. Silindirlerin iki silindirli motorlarda düzenlenmesi üç tip olabilir

 • Sıralı dikey tip
 • V-tipi
 • Karşı tür
Sıralı Dikey Tip

Bu tip bir silindir düzenlemesinde, iki silindir yan yana dikey olarak yerleştirilir, böylece krankları birbirinden 180 ° ayrılır. Bir silindir TDC’de iken diğeri BDC’de olacaktır. Bu tip bir düzenleme iyi dengeleme ve daha düzgün bir tork sağlar.

V-Tipi

Bu tip bir silindir düzenlemesinde, iki silindir birbirleriyle bir açıyla merkez çizgileri ile yerleştirilir. Bu açı genellikle 60 ° ‘dir. Bu düzenlemeye sahip olan motor daha kompakt ve ekonomiktir. Tek silindirli bir motorda kullanılan aynı karter içinde kullanılabilir.

Karşı tür

Bu tip bir silindir düzenlemesinde, iki silindir birbirine yatay olarak yerleştirilmiştir. Piston ve biyel kolu hareketleri aynıdır, bu da pistonlu kuvvetler bakımından motorun mükemmel dengelenmesine neden olur. Ancak, iki silindir aynı hizada olmadığından bağlantı çubuklarındaki kuvvetler sallanan bir çift oluşturur.

Krank mili ve eksantrik mili, iki silindir arasına yerleştirilmiştir. Bu tip silindir düzenine sahip olan motor çok daha yüksek hızlarda sorunsuz bir şekilde çalıştırılabilir. Aynı zamanda çok daha yüksek çıktılar verir. Ancak motorun uzunluğu çok fazla artar ve motor arabaya enine yönde yerleştirilmelidir.

3. Üç Silindirli Motor

Üç silindirli motor, diferansiyel ile motor arasında şanzıman bulunan bir önden çekişli araçta kullanılır. Üç silindir sıraya yerleştirilir. Bu iki zamanlı bir motordur. Bu motordaki karter bir emme ve ön sıkıştırma odası olarak işlev görür.

Her silindirin kendi krank karterinin bir kısmı kapalıdır. Böylece, krank milini destekleyen ana rulmanlar kapalı tiptedir, böylece karter her silindir için bir tane olmak üzere üç ayrı bölmeye ayrılmıştır.

4. Dört Silindirli Motor

Dört silindirli motorlar çoğunlukla sıradan otomobiller için kullanılır. Elde edilen tork, iki silindirli motora kıyasla çok daha düzgün çünkü devir başına iki çalışma stresi elde edildi.

Dört silindirli bir motorun silindirleri aşağıdaki tipte düzenlenmiştir:

 • Sıralı Dikey Tip
 • V-tipi
 • Karşı tür
Sıralı dikey tip

Bu tip silindir düzenlemesinde, dört silindir bir sıra veya çizgide düzenlenir. Birinci ve dördüncü silindirler fazdayken, ikinci ve üçüncü silindirler de fazlıdır, ancak tersi yöndedir. Dört silindirdeki ateşleme sırası, krank milinin 180 derecelik devirlerinde her birinin üzerinde bir kuvvet darbesi olacak şekilde düzenlenir.

V-tipi

V-4 motorunda dört silindir iki silindir iki sıra halindedir ve sıralar birbirine açılı olarak ayarlanmıştır. V açısı küçük, genellikle 15 ° – 20 ° arasında tutulur, çünkü daha büyük bir açı ile motorun dengelenmesi zorlaşır. Bu motorun krank milindeki karşı ağırlıklarla dengelenmesi oldukça zordur.

Krank milinin tersi yönde çalışan dengeli bir şaft kullanılarak dengelenir. Krank milinde sadece iki krank vardır, biyel kolu iki sıradaki karşılıklı silindirleri aynı krank pimine tutturulmuş olarak tutar. Her krank piminde kendisine bağlı iki bağlantı çubuğu vardır.

Karşı tür

Bu tipte silindirler, her biri birbirine zıt şekilde ayarlanmış iki silindirden oluşan iki sıra halindedir. Gözleme motoru olarak adlandırılan bu tasarım çok az tavan boşluğu gerektirir, böylece motor, bölme çok kompakt olabilir. Volkswagen motorunun bu tip 4 silindirli bir düzeni vardır. Hava soğutmalı ve otomobilin arkasına monte edilmiş.

5. Altı ve Sekiz Silindirli Motor

Altı ve sekiz silindirli motorlar daha yumuşak tork ve daha yüksek beygir gücü sağlar. Bu motorların silindirleri ayrıca V ve karşılıklı tipte üç şekilde, dört silindirli motorlarda olduğu gibi düzenlenir. Satır 6’da silindir motorları ve V-8 motorları neredeyse evrensel olarak kullanılıyor. V-8 motorlarında silindir sıraları arasındaki açı genellikle 90 ° tutulur.

Daha küçük V açılı V-8 motorları da yapılmıştır, ancak valf çalışma mekanizması içlerinde karmaşıktır. V-6 motorları birbirine açılı olarak ayarlanmış iki silindirli iki sıraya sahiptir. Krank milinde sadece üç krank vardır, iki sıradaki karşılıklı silindirlerin bağlantı çubuklarını aynı krank pimine tutturulmuşlardır. Her krank piminde kendisine bağlı iki bağlantı çubuğu vardır.

V-8 motorunda birbirlerine göre ayarlanmış iki adet dört silindirli sıra vardır. Krank millerinde, iki sıradaki karşılıklı silindirlerden tek bir krank pimine tutturulmuş bağlantı çubuklarına sahip dört krank bulunur. Böylece, her krank pimine iki çubuk tutturulur ve her krank pimine iki piston çalışır. Krank mili genellikle beş yatak üzerinde desteklenir.

Ayrıca bakınız: Hangi V8 Motor (Sekiz Silindirli Motor) ve Nasıl Çalışır?

6. On iki ve Onaltı silindirli motorlar.

On iki ve on altı silindirli motorlarda silindirlerin düzenlenmesi aşağıdaki tiplerde olabilir

 1. V tipi veya krep tipinde iki sıra silindir bulunur.
 2. W tipi üç silindir silindirine sahiptir.
 3. X tipi dört silindir silindirine sahiptir.

On iki ve on altı silindirli motorlar otomobillerde, otobüslerde kullanılmıştır. kamyonlar ve endüstriyel tesisler. On iki silindirli bir motorla yapılan tek binek otomobili Ferrari’dir.

V motorlarının hat motorlarına göre avantajları

Satır içi 8 silindirli motorlar bir zamanlar otomobillerde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, bazı avantajlara sahip oldukları için V-8 motorları tarafından yerine geçtiler:

 • V-8 motor, daha kısa, daha hafif ve daha sert bir motor sağlar. Daha sert motor, silindir bloğunun ve krank milinin bükülmesinden veya bükülmesinden daha az güçlükle daha yüksek çalışma hızlarına ve daha yüksek yanma basıncına izin verir. Flexing, motoru hattan fırlatır, sürtünme kayıplarını ve aşınmayı arttırır ve ayrıca iç titreşimler de kurabilir.

Kısa motor, küçük dingil mesafesi üzerindeki bir yolcu için daha fazla alana izin verir. Daha hafif motor, aracın hafif olmasına izin verir.

 • Tüm silindirler birbirine yakın olduğundan, hava-yakıt karışımının tüm silindirlere nispeten düzgün bir şekilde dağılmasını sağlayan emme manifoldlarının kullanılmasına izin verir.
 • Motor kaputu hattının indirgenmesine ve böylece daha düşük bir araba profilinin oluşturulmasına izin verir. Bunun nedeni, karbüratörün ve diğer parçaların iki silindir sırası arasında durmasıdır, böylece silindirlerin üstünde boşluk bırakmazlar.

Silindir Sayılarına Göre Motor Seçimi” için 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir