Motor Hacmi cc Nedir ?

MOTOR HACMİ NEDİR ?

Motor hacmisilindir hacmi ya da motor deplasmanı; pistonların silindir içerisinde alt ölü nokta ile üst ölü nokta arasında süpürdüğü hacimdir.

Hacim, bir maddenin boyutları itibariyle uzayda kapladığı yer olarak tanımlanır. aracın bu motor hacminin içinde oluşturduğu yanmanın/patlamanın sonucunda ise motor gücü (beygir) oluşur. 

Birim olarak genellikle kübik santimetre (cc), santimetre küp (cm3), litre (l) kullanılır. Bir motorun silindir hacmi 1.6 litre denildiğinde aslında bu yuvarlak bir rakamdır. Örneğin;

1 litre = 1000 cc baz alınarak:
1229 cc ~ 1.3 litre 
1339 cc ~ 1.4 litre  şeklinde yuvarlanmaktadır.

1.6 motor hacim olarak 1.3’den daha büyüktür. Bu da doğal olarak daha fazla yanma sağlanabilmesi anlamına gelir. Motor hacmi büyüdükçe yakılacak yakıt/hava kapasitesi de artmış olur. 2.0 hacmindeki bir motorun yakacağı yakıt/hava karışımını, aynı teknolojideki 1.3 motor yakamaz. bu yüzden gücü düşük olur. Ancak, farklı teknolojiler arası geçişlerde durum farklı olabilir. şöyle ki, küçük hacimli motora (1.4 lt gibi) turbo ve kompresörün eklenmesiyle oluşmuş olan turbo basınçlı motor (tsi) * 100 beygir güç üretebilirken, 1.4 atmosferik bir motor 80 beygir üretebilir. 

1598 cc ya da 1580 cc olabilir. Örneğin 4 silindirli bir motorda dört silindirin hacimleri toplamını gösterir.

MOTOR HACMİ NASIL HESAPLANIR ?

çap x stroke = silindir hacmi

silindir hacim x silindir sayısı = motor hacim (cc/cm3/l)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir