Aks Nedir ? Ne İşe Yarar?

Aks, çubuk şeklinde bir parçadır. Bu parça, tekerleğe sabit duran ve belli merkez deliğinin içinde konumlandırılmıştır. Genel olarak hareket aktarımları tüm araçlarda bu parça ile oluşur. Ön kısımdan gelen emirle birlikte devreye giren vites kutusu, oluşan torku şafta iletir. Oluşan hareket enerjisi de diferansiyel dişlileri ile bağlantılı olan akslara aktarılır.Bu enerji ile tekerlekler döner ve araç hareket eder. Çubuk şeklindeki bu hareket ekipman üyesi, sağ ve sol tekerlekler olmak üzere iki taraflıdır.

Aks Çeşitleri

1.Arka Aks

Diferansiyel ve tahrik tekerlekleri arasında, diferansiyelden tahrik tekerleklerine güç ileten arka aks bulunur. Diferansiyelin yapısından anlaşıldığı gibi, arka aksın tek bir parça olmadığı, ancak diferansiyel tarafından birbirine bağlanan iki yarıda olduğu, bir kısmının yarım şaft olduğu bilinmektedir.

Aks çeşitleri: Arka Aks

2.Ön aks

Ön aks, aracın ön kısmının ağırlığını taşımanın yanı sıra , yol yüzeyi değişimlerinden dolayı yönlendirmeyi kolaylaştırmak ve şokları absorbe etmek için kullanılır. Yapımı da doğru ve sağlam olmalıdır.

Aks çeşitleri: Ön Aks

Genellikle ön aksın iki ana tipi vardır:

3.Saplama Aksı

Ön tekerlekler, dingil vasıtasıyla ön dingile bağlanan dingil akslarına monte edilir. Saplama aksları% 3 nikel çelik ve krom ve molibden içeren alaşımlı çeliklerin biçimlendirilmesidir.

Aks çeşitleri: Stub aks

Saplama dingili, konik bir dümenleme pimi tarafından yerleştirilen ve kilitlenen dingil halkası gözüne oturan hafif bir tahrik olan pembe pimi açar. Fosforlu bronz burçlar, dingil için taşıma yüzeyi sağlamak üzere, dingilin çatal uçlarına yerleştirilmiştir.

Kaynak: https://www.theengineerspost.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir